Sunday 2 December 2012

Contoh Rancangan Pengajaran Harian


Contoh Rancangan Pengajaran Harian


Tarikh              : 19 Oktober 2012                   Hari     : Jumaat
Masa                : 9.30 – 10.30                          Kelas   : 4 Baiduri
Subjek             : Pendidikan Islam
Tema               : Ibadah
Tajuk               : Solat
Sub Tajuk        : Rukun-Rukun Solat 
Standard Kandungan  : Pengertian rukun dan jenis-jenis rukun solat
Standard Pembelajaran : Menyatakan pengertian rukun solat dan rukun-rukun solat
Hasil Pembelajaran: Selepas pengajaran, pelajar dapat:
             1.Kognitif
               i.Murid dapat menyatakan rukun-rukun solat dengan tertib
 ii.Murid dapat menyenaraikan jenis-jenis rukun solat dan contoh-contoh
2.Afektif
  i.Murid mematuhi perintah Allah
 ii.Murid meyakini kewajipan solat
 3.Psikomotor
  i.Murid boleh melakukan solat mengikut rukun yang betul.
 ii.Murid mengamalkan dalam kehidupan seharian.
ABM               : Carta bergambar, Carta ayat, Pita Rakaman
Pengisian Kurikulum:
i.                    Ilmu : Murid mengetahui rukun-rukun solat dengan tertib
ii.                  Nilai : Istiqamah (berterusan) dalam melakukan kebaikan.   
iii.                Elimen Merentas Kurikulum
a)      Kreatif & Inovatif : Membuat peta minda
b)      Teknologi : Mencari maklumat tentang solat dari internet
Kemahiran       : Menyatakan rukun-rukun solat dengan tertib
Strategi            : Pembelajaran secara kontekstual  dan kemahiran berfikir
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melakukan solat di rumah bersama keluarga dan biasa bersolat

AKTIVITI RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
Fasa / Langkah
Isi Pelajaran/ Kandungan
Aktiviti Pengajaran &
Pembelajaran
Catatan
(Penjelasan tentang aplikasi pengetahuan, kemahiran, nilai & EMK)

Set induksi
Gambar orang bersolat

1.Guru mempamerkan gambar
1. Guru bersoaljawab dengan murid
2. Guru mengaitkan dengan tajuk

Pengetahuan
Murid dapat menyatakan tentang gambar
Langkah 1
Pengertian rukun dan jenis-jenis rukun solat
1.Guru menerangkan tentang pengertian rukun dan jenis-jenis rukun berdasarkan carta
2.Guru bersoaljawab dengan murid
3.Murid menyenaraikan semula
Kemahiran Kognitif
Murid dapat menyatakan dan menyenaraikan semula jenis-jenis rukun solat




Langkah 2
Rukun-rukun solat
1.Murid mengakses maklumat dari internet tentang rukun-rukun solat

2. Murid menyenaraikan dapatan mereka tentang rukun solat kepada rakan-rakan.

Elemen Merentas Kurikulum

Teknologi Maklumat – Internet.
Langkah 3
Rukun-rukun solat
1. Guru meminta murid menghasilkan peta minda dalam kumpulan.
 2. Murid-murid menghasilkan dan membuat pembentangan

Kreativiti dan Inovasi

Membuat peta minda
Langkah 4
Amali solat
1. Murid melakukan solat mengikut rukun dengan tertib

2. Guru menilai amali murid
Kemahiran Psikomotor

Murid melakukan solat dengan tertib.
Penutup
Rumusan
1.Guru menasihati murid supaya melakukan ibadah solat dengan sempurna
Nilai-nilai Murni
1.Nasihat-menasihati
2.Istiqamah dalam melakukan ibadah solat.

No comments:

Post a Comment