Tuesday, 4 December 2012
Monday, 3 December 2012
Sunday, 2 December 2012
Contoh Rancangan Pengajaran Harian
Contoh Rancangan Pengajaran Harian
Tarikh : 19 Oktober 2012 Hari : Jumaat
Masa : 9.30 – 10.30 Kelas : 4 Baiduri
Subjek : Pendidikan
Islam
Tema : Ibadah
Tajuk : Solat
Sub Tajuk : Rukun-Rukun
Solat
Standard
Kandungan : Pengertian rukun dan
jenis-jenis rukun solat
Standard
Pembelajaran : Menyatakan pengertian rukun solat dan rukun-rukun solat
Hasil Pembelajaran: Selepas pengajaran, pelajar
dapat:
1.Kognitif
i.Murid dapat
menyatakan rukun-rukun solat dengan tertib
ii.Murid dapat menyenaraikan jenis-jenis rukun solat
dan contoh-contoh
2.Afektif
i.Murid mematuhi perintah Allah
ii.Murid meyakini kewajipan solat
3.Psikomotor
i.Murid boleh melakukan solat mengikut rukun
yang betul.
ii.Murid mengamalkan dalam kehidupan seharian.
ABM :
Carta bergambar, Carta ayat, Pita Rakaman
Pengisian
Kurikulum:
i.
Ilmu :
Murid mengetahui rukun-rukun solat dengan tertib
ii.
Nilai :
Istiqamah (berterusan) dalam melakukan kebaikan.
iii.
Elimen
Merentas Kurikulum
a)
Kreatif &
Inovatif : Membuat peta minda
b) Teknologi : Mencari maklumat tentang solat dari
internet
Kemahiran : Menyatakan
rukun-rukun solat dengan tertib
Strategi :
Pembelajaran secara kontekstual dan
kemahiran berfikir
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melakukan
solat di rumah bersama keluarga dan biasa bersolat
AKTIVITI RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
|
|||
Fasa / Langkah
|
Isi Pelajaran/ Kandungan
|
Aktiviti Pengajaran &
Pembelajaran
|
Catatan
(Penjelasan
tentang aplikasi pengetahuan, kemahiran, nilai & EMK)
|
Set induksi
|
Gambar orang bersolat
|
1.Guru mempamerkan gambar
1. Guru bersoaljawab dengan
murid
2. Guru mengaitkan dengan
tajuk
|
Pengetahuan
Murid dapat menyatakan tentang gambar
|
Langkah 1
|
Pengertian rukun dan jenis-jenis rukun solat
|
1.Guru menerangkan tentang
pengertian rukun dan jenis-jenis rukun berdasarkan carta
2.Guru bersoaljawab dengan
murid
3.Murid menyenaraikan semula
|
Kemahiran Kognitif
Murid dapat menyatakan dan menyenaraikan semula jenis-jenis rukun
solat
|
Langkah 2
|
Rukun-rukun solat
|
1.Murid mengakses maklumat
dari internet tentang rukun-rukun solat
2. Murid menyenaraikan
dapatan mereka tentang rukun solat kepada rakan-rakan.
|
Elemen
Merentas Kurikulum
Teknologi Maklumat – Internet.
|
Langkah 3
|
Rukun-rukun solat
|
1. Guru meminta murid menghasilkan peta minda dalam kumpulan.
2. Murid-murid menghasilkan dan membuat
pembentangan
|
Kreativiti dan Inovasi
Membuat peta minda
|
Langkah 4
|
Amali solat
|
1. Murid
melakukan solat mengikut rukun dengan tertib
2. Guru
menilai amali murid
|
Kemahiran Psikomotor
Murid melakukan solat dengan tertib.
|
Penutup
|
Rumusan
|
1.Guru
menasihati murid supaya melakukan ibadah solat dengan sempurna
|
Nilai-nilai Murni
1.Nasihat-menasihati
2.Istiqamah dalam melakukan ibadah solat.
|
Subscribe to:
Posts (Atom)